فلج مغزی یا cp

فلج مغزی یا cp

این بیماری حاصل از تولد نوزادان نارس است که به طور معمول ۹ تا ۱۲ ماه پس از تولد نوزاد تشخیص داده  می شود.

علت بروز فلج مغزی یا CP نارس بودن نوزاد، ناسازگاری خونی بین جنین و مادر، بی کفایتی جفت، عفونت های مختلف نوزادی مانند سرخک، یرقان نوزادی وهمچین  نرسیدن  کافی اکسیژن در زمان زایمان یا طولانی شدن فرایند زایمان است.

معمولا تشخیص این بیماری بین ۹ تا ۱۲ماهگی شیر خوار است اما گاهی اوقات  در اشکال خفیف، تشخیص به تعویق می افتد و ممکن است  تا دوسالگی مشخص نشود.

شایع ترین مشکلاتی که  این بیماران با آن دست به گریبانند باتوجه به اینکه اغلب این کودکان رژیم غذایی مناسبی ندارند و مواد غذایی کم می خورند، احتمال ابتلا به یبوست در آنها بسیارست، علاوه بر این در معرض کمبود املاح و ریز مغذی ها هم هستند که می تواند بر شدت  بیماری و  عوارض ناشی از آن  بیافزاید و با توجه به اینکه کمبود کلسیم، ویتامینD، ویتامینK، در این بیماران به وضوح دیده  می شود، باید تحت نظر پزشک، مکمل مناسب دریافت کنند. از دیگر مشکلاتی که ممکن است کودکان مبتلا به این بیماری با آن دست به گریبان باشند سو تغذیه است که علت آن، عدم توانایی در مصرف غذا هاست و در نوعی از این  بیماری، گاهی وقت ها تغذیه باید با سرنگ به معده بیمار تزریق شود.

 

در کودکانی هم که مشکلی از نظر مصرف مواد غذایی ندارند، بروز چاقی در آنها شایع است چون به دلیل گرفتگی های متعدد و مکرر در عضلات و اندام  ها فعالیت فیزیکی شان کاهش پیدا می کند و در نتیجه در معرض چاق شدن  قرار می گیرند. در این بین، کمی بی توجهی به تغذیه کودک و دریافت مواد مغذی مازاد هم با افزایش وزن بیشتر همراه است که منجر به محدودیت حرکتی می شود و  برای سلامت کودک خوب نیست.

به دلیل نوع تغذیه  این کودکان و تغییرات PH دهان، احتمال بروز پوسیدگی های دندانی در آن ها شایع است و معمولا برخی از بیماران هم دچار مشکلات  تنفسی، تشنج، اختلالات بینایی و شنوایی می شوند. علاوه بر این در کودکان مبتلا به CP، به علت اینکه عملکرد ماهیچه و استخوانی خوب نیست، صفحات رشد نیز زودتر بسته می شود و از این  رو، قد این بیماران نسبت به  میانگین جامعه کوتاه تر است بنابراین  با توجه به مشکلات متعددی که ممکن است این بیماران مواجه باشند، ضروری است که حتما تحت نظر متخصص مغز و اعصاب و در کنار آن، متخصص تغذیه و سپس متخصص طب ورزشی یا طب فیزیکی و توانبخشی نیز باشند.

نویسنده: مهدی خواجوند
۱۳۹۶/۴/۳۰

 

دیدگاه‌ها ۰